Duży sukces w debiucie

W dniach 26 – 27. 10. 2018 uczniowie naszej szkoły przebywali w Częstochowie, gdzie z powodzeniem wzięli udział w centralnym etapie Ogólnopolskiego Konkursu „Ludzie wiary i ludzie Kościoła w służbie Niepodległej. Walka – budowa – obrona”, który odbył na terenie słynnego zespołu klasztornego na Jasnej Górze.

Wcześniej należało przebrnąć eliminacje szkolne, z których do etapu centralnego awansowało 41 najlepszych drużyn z całej Polski, w tym trzy nasze w składzie: Alicja Kuczak, Wiktor Klój, Konrad Rybaczek (reprezentacja KSP Żary), Aleksandra Szymkowiak, Jagoda Ignaszewska, Michał Piotrowski (ekipa KG Żary) oraz Patrycja Kozłowska, Faustyna Polus i Michał Jakubczak (KLO Żary).

W pierwszym dniu konkursu uczniowie zmagali się z zadaniami etapu pisemnego, który był jednakowy dla wszystkich drużyn. Zawodnicy musieli między innymi wykazać się niezwykle szczegółową wiedzą na temat biografii postaci, które nie są często przywoływane na kartach historii podręczników szkolnych, choć ich zasługi dla ojczyzny są niemałe. Były to takie postacie jak o. Rafał Kalinowski, Adam Chmielowski, kardynałowie Stefan Wyszyński, August Hlond, Karol Wojtyła, a także społecznicy, jak Hipolit Cegielski.

Skala trudności zawodów przypominała dawny teleturniej „Wielka gra”, lecz mimo to jednej z naszych drużyn (uczniowie gimnazjum) udało się awansować do ścisłego finału, w którym uczestniczyło tylko kilka najlepszych zespołów. Sam finał odbył się w drugim dniu konkursu w Auli Papieskiej klasztoru jasnogórskiego. Prowadzącym był popularny aktor Michał Chorosiński, znany z występów w serialach telewizyjnych.

W finałowej rozgrywce uczniowie zasiedli przy stolikach na scenie auli, gdzie mierzyli się z różnorodnymi zadaniami – rozpoznawanie biografii postaci po cytowanych fragmentach tekstu, rozpoznawali wizerunki słynnych osób zasłużonych dla niepodległości Polski, obrazy słynnych malarzy, którzy uwiecznili przełomowe momenty naszej historii, czy też musieli wykazać się znajomością faktów z historii XIX i XX wieku.

Po serii wymagających zadań i ostatecznym podsumowaniu punktacji nasz zespół (w składzie Aleksandra Szymkowiak, Jagoda Ignaszewska, Michał Piotrowski) zajął 6. miejsce w skali Polski i uzyskał tytuł finalisty, pamiątkową statuetkę, a uczniowie nagrody książkowe. Zwycięzcami okazała się faworyzowana drużyna licealistów z Rzeszowa, a tuż za nią, na drugim miejscu uplasowali się zawodnicy LO z Warszawy.

Nasz sukces cieszy tym bardziej, że był to debiutancki występ naszych uczniów, a ci potrafili w krótkim czasie uzyskać tak imponujący wynik. Gratulacje dla naszych finalistów oraz także ich kolegów i koleżanek z KSP i KLO, bo  już sam awans do etapu centralnego wymagał wielkiego wysiłku i wielu dni spędzonych na lekturze książek i analizie dzieł malarskich.

Sławomir Żukowski

Category: Aktualności

Comments are closed.

Visit Us On Facebook