Wizyta w polskim parlamencie

W dniu 28 września 2017 grupa naszych gimnazjalistów gościła w stolicy. Głównym celem wyprawy była wizyta w polskim sejmie, który mieliśmy okazję zwiedzić dzięki życzliwości i jednocześnie nagrodzie, jaką ufundowała nam pani poseł na Sejm RP Katarzyna Osos.

Po sprawnej podróży autostradą, zmierzając do centrum Warszawy, podziwialiśmy bulwary wiślańskie i naturalnie samą Wisłę nad brzegiem, której majestatycznie prezentował się Stadion Narodowy. Wreszcie około południa zameldowaliśmy się na słynnej ulicy Wiejskie, gdzie mieści się gmach polskiego parlamentu. Po przywitaniu z panią poseł przeszliśmy do biura przepustek, gdzie poddano nas, zgodnie z surowymi procedurami, szczegółowej kontroli pirotechnicznej, co od razu wzbudziło duże zainteresowanie uczniów. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy kolejne budynki kompleksu, zatrzymując się na dłużej na sali posiedzeń, gdzie mogliśmy na żywo śledzić przebieg obrad sejmu i poznawać, na czym polega ten etap procesu legislacyjnego – było to nie lada przeżycie, gdyż do tej pory tego rodzaju obrazy mogliśmy oglądać jedynie w telewizji. Pani poseł z kolei zaprowadziła nas jeszcze na główny korytarz sejmowy, gdzie mogliśmy oglądać wystawę tematyczną, wykonać pamiątkowe zdjęcia, a przy okazji spotkać wielu znanych polityków – posłów, senatorów, ministrów, itp.

Ostatnim etapem zwiedzania obiektów parlamentu było przejście do budynku senatu, który choć mniej okazały od sejmu też wzbudził zainteresowanie młodzieży.

Po zakończeniu wizyty w parlamencie, podziękowaniu pani poseł za zorganizowanie tego typu atrakcji i zarazem żywej lekcji z wiedzy o społeczeństwie, udaliśmy się całą grupą w stronę Placu Zamkowego. Po drodze uczniowie mogli zobaczyć m.in. siedzibę prezydenta miasta stołecznego, Pałac Prezydencki, gmach Uniwersytetu Warszawskiego, czy wreszcie zrobić pamiątkowe zdjęcie także przy kolumnie króla Zygmunta III Wazy i Zamku Królewskim. Ostatnim akordem naszej wizyty w stolicy był spacer po starówce, uwieczniony pamiątkową fotką przy pomniku syrenki. Stamtąd już, nieco zmęczeni wyczerpującą trasą, udaliśmy się do autokaru, by po kilku godzinach, późnym wieczorem powrócić do Żar. Pełni wrażeń liczymy zawitać ponownie do stolicy – tym razem na dłużej.

 

Sławomir Żukowski

Category: Aktualności

Comments are closed.

Visit Us On Facebook