Rekolekcje w Świeradowie

„Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”.

 

Te słowa Jana Pawła II – patrona Katolickich Szkół w Żarach, były motywem przewodnim tegorocznych rekolekcji wyjazdowych. Od 19 do 23 października młodzież miała okazję zapoznawać się z nauką swojego patrona w przepięknym Świeradowie. Oprócz wspólnych Eucharystii, śpiewów, czy kazań duchowego opiekuna – księdza Adama Żygadło, mieli również niebywałą przyjemność dokładnego podziwiania miasta.

Dowiedzieli się wiele o jego historii i wartościach uzdrowiskowych. Spacerowali po największej modrzewiowej hali w Polsce, zwiedzali Muzeum Zdrojowe i poznali rolę żaby w historii Świeradowa. Podziwiali też Kościół pod wezwaniem św. Józefa, którego najmniejsza, a zarazem najstarsza część liczy około 115 – stu lat. Ks. dr Kanonik Zbigniew Godlewski (proboszcz parafii) użyczył kościoła nie tylko przy zwiedzaniu, ale także na msze święte szkolnej społeczności.

Oprócz historii i wartości kulturowych miasta, młodzież poznała z bliska jeden z niewątpliwie największych atutów Świeradowa, czyli oczywiście góry. Wjazd gondolą lub dla lepiej zaprawionych w boju, wejście stokiem na Stóg Izerski przysporzył wiele radości. Pogoda dopisała i szczęśliwcy mogli cieszyć oczy pięknymi widokami. Następnie niezapomniane chwile spędzone na szczycie i powrót, który dzięki spadzistemu terenowi zdecydowanie bardziej niż stromy stok, przypadł do gustu pieszej części grupy.

Jak się okazało jeszcze tego samego dnia wieczorem, Świeradów za dnia to nic w porównaniu ze Świeradowem nocą. Wtedy dopiero młodzież poznała „miasto z duszą na chodniku’’. Spokojne i urocze uliczki, kolorowe fontanny oraz piękny deptak to te widoki, dzięki którym nasza młodzież chętnie będzie tam wracać. Całości dopełniła wieczorna modlitwa, która odbyła się na świeżym powietrzu w zacisznym parku.

Ze Świeradowa wyjeżdżali z żalem, ale także bagażem wspaniałych doświadczeń i ciekawych wspomnień. Mamy pewność, że te piękne wrażenia faktycznie pomogły „otworzyć na oścież drzwi Chrystusowi” .

Jeszcze raz dziękujemy księdzu Adamowi za czas spędzony z nami, a mieszkańcom Świeradowa życzymy: Z Bogiem!!!

[huge_it_portfolio id=”10″]

Category: Aktualności

Comments are closed.

Visit Us On Facebook